Isprobala sam i usporedila dvije tension pact podloge, francuskog high end brenda Lancome i korejskog road shop brenda A’Pieu. Što je tension cushion te kako sam zadovoljna ovima, provjerite u recenziji.
Tension pact ili tension cushion je podloga slična popularnim cushionima, ali umjesto spužvice koja drži proizvod ima tanku mrežicu. Ta mrežica omogućava ravnomjernije nanošenje podloge. Poanta je da se na jastučiću jednim pritiskom nađe idealna količina proizvoda, mrežastog izgleda koja podsjeća na površinu kože što bi trebalo olakšati i ubrzati nanošenje i utapkavanje na lice.
Na našem tržištu za sada (ako se ne varam) postoji samo jedan takav proizvod – Lancome Teint Idole Ultra Cushion, dok ih na korejskom ima sve više (brend Missha je prvi predstavio ovu inovaciju), a ja sam izabrala A’Pieu Air Fit Tension Pact.
Lancome Teint Idole Ultra Cushion – 01 Pure Porcelaine
Mrežica prekriva spužvicu i zadatak joj je filtrirati podlogu osiguravajući jednoliko nanošenje u tankom sloju. Podloga dolazi na površinu jednostavnim pritiskom mekog jastučića. Ova mrežica nije pravi tension net kakav imaju korejski tension pactovi, ali najbliže je što imamo na našem tržištu. Nije toliko podatna, drugačije je teksture.
Ambalaža je čvrsta i kvalitetna, ne volim zlatno crnu kombinaciju pa nije u mom stilu. Ogledalo je veliko i praktično. Postoje refill pakiranja koja su jeftinija pa ih možete jednostavno zamijeniti. Količina proizvoda koju dobijete je 13 g. Izbor nijansi je ok, dolazi u 6 nijansi, ali nažalost sve su pretežno žutog podtona. Cijena je 337 kn, odnosno 235 kn za refill, a dostupan je u parfumerijama.
Što se tiče aplikacije, nisam baš zadovoljna Lancome cushionom. Obećava savršeno nanošenje na jastučić, međutim to nije slučaj. Kao što je vidljivo iz fotke, područje s mrežicom je dosta malo, manje od jastučića i nekako udubljeno u kutijicu. Sve to onemogućuje idealan pritisak jastučićem na mrežicu, a time i prekrivenost cijele površine jastučića podlogom što je bitno za ravnomjernije i brže nanošenje podloge. Podloga se nekako skoncentrirala u sredini jastučića, na prilično maloj površini. Također, mrežica nije znatnije utjecala na ravnomjernost “preslikavanja” podloge na jastučić, gotovo da je jednak efekt kao i s normalnim cushionom koji ima spužvicu.
Na slici niže se vidi kako podloga izgleda kod aplikacije samo jednim pritiskom jastučića na kožu (lijevo) te uz malo utapkavanja (desno). Prilično se ravnomjerno nanosi, ali obuhvaćena je manja površina zbog zadržavanja proizvoda samo na sredini jastučića. Utapkavanjem proizvod kao da ostane stajati na koži, ne stapa se s kožom. Nisam zadovoljna niti samim jastučićem koji je nekako preglatak i ne utapkava dobro podlogu na kožu.
Nijansa 01 Pure Porcelaine je najsvjetlija dostupna, ali svejedno pretamna i jako prežuta za osobe svijetlog tena roskastog, hladnog podtona. Porcelan nijansa bi uobičajeno trebala biti neutralnog podtona, čak i hladnog, pa me to me zaista razočaralo. Iako bi se još dalo sjediniti podlogu s tenom iako je mrvu pretamna (lice mi je dosta svjetlije od šaka), zbog izrazitog žutog tona daje mom tenu vrlo umoran i nezdrav izgled.
A’Pieu Air Fit Tension Pact Bboyan
Air Fit Tension Pact podloga ima vrlo finu mrežicu od 3500 rupica. Pruža ravnomjernu i laganu aplikaciju. Hidratantna formula pruža hidrataciju bez osjećaja masnoće za svilenkast izgled kože. Posvjetljuje kožu, obećava blistav ten bez tamnjenja tijekom puno sati nošenja. Aloe vera i ekstrakt čajevca smiruju osjetljivu kožu. Zaštitni faktor SPF 30 PA++.
Mrežica je vrlo podatna, gotovo elastična. Ima puno sitnih rupica koje oponašaju teksturu kože i tako olakšavaju aplikaciju na lice. Podatan i mekan jastučić jednim pritiskom uzima idealnu količinu proizvoda.
Ambalaža je manje čvrsta i laganija nego kod Lancome cushiona, ali svejedno vrlo kvalitetna. Moja verzija je iz limitirane Rilakkuma kolekcije pa ima vrlo slatko pakiranje. Inače je pakiranje jednostavno, srebrnkasto. Ogledalo je vrlo veliko, kvalitetno i praktično. Količina proizvoda koju dobijete je 13 g. Izbor nijansi je ograničen, dolazi tek u nekoliko svjetlijih nijansi, ali tako je s većinom podloga na korejskom tržištu. Idealno za one jako svijetlog do srednje svijetlog tena. Također, ovdje se radi o Bboyan verziji što otprilike u prijevodu znači “meko, mliječno bijelo”. Radi se o posebnoj, vrlo svijetloj nijansi hladnog podtona koja posvjetljuje kožu. Kako ja imam vrlo svijetli ten, za mene je idealna i bila je glavni razlog što sam već kupila 2 dodatna refilla za ovaj cushion. Cijena se kreće oko 70-100 kn, dok je refill oko 35-50 kn, ovisno gdje kupujete. Dostupan je na korejskim webshopovima poput Jolse, Yesstyle, RoseRoseShop te na Ebayu.
Aplikacija je kod ovog cushiona puno bolja nego kod Lancome. štoviše, bila sam oduševljena kod prvog korištenja, zaista velika razlika od klasičnih cushion spužvica. Mrežica nije udubljena već u ravnini s ostatkom ambalaže kutijice što omogućava vrlo jednostavan pritisak jastučićem i njegovo potpuno prekrivanje podlogom. Na jastučiću ostaje vidljiv, pravilan, mrežasti dizajn koji oponaša teksturu kože i pore i time ubrzava proces utapkavanja podloge na lice koja bolje pristaje koži, obuhvaća veću površinu i time daje savršeniji i prirodniji izgled tena te puno brže nanošenje. Čak mi se i sam jastučić više sviđa nego Lancome, podatniji je, mekši i bolje prihvaća proizvod.
Na slici niže se prikazano je kako podloga izgleda kod aplikacije samo jednim pritiskom jastučića na kožu (lijevo) te uz malo utapkavanja (desno). Može se vidjeti kako je zahvaćena vrlo velika površina kože te kako se taj mrežasti dizajn koji oponaša kožu potpuno i savršeno preslikao. Obožavam taj rezultat! Divno izgleda na koži i značajno ubrzava nanošenje. Vidi se i divan blistav efekt koji ova podloga daje koži.
Nijansa BBoyan je izrazito svijetla, čak posvjetljuje lagano i moj super bijeli ten. Kako je osobama jako svijetle kože vrlo teško naći idealnu nijansu, osobito na našem tržištu, ovo mi je bilo pravo otkriće. Također, ovu nijansu možete koristiti i samo za highlight određenih dijelova lica za svježiji ten, primjerice područja ispod očiju i sredine lica (nos, sredina čela, unutrašnji dio obraza).
Krenimo na usporedbu Lancome vs. A’Pieu podloga uz osvrt na kvalitetu mrežice, teksturu, prekrivnu moć, postojanost i efekt na koži.
Na slici je vrlo vidljiva razlika u ambalaži koja omogućava, odnosno onemogućava idealan pritisak cijelom površinom jastučića na mrežicu. A’Pieu mrežica u ravnini je s ostatkom ambalaže i jastučić jednim pritiskom bude potpuno prekriven, dok je kod Lancome cushiona mrežica udubljena i time je otežano nanošenje podloge na cijelu površinu jastučića (može se naravno malo okretati jastučić prstima, ali to komplicira i usporava nanošenje). Sama mrežica je drugačija, kod A’Pieu ona je podatnija, elastičnija, od debljih vlakana pa time zaista i daje taj rupičasti motiv kod preslikavanja na jastučić, dok je kod Lancome cushiona ona puno sitnija, samo čuva proizvod unutra i po meni ne čini značajniju razliku. Ipak, kod A’Pieu se mora paziti s pritiskom jer će izaći previše proizvoda na rubovima mrežice (kao što je vidljivo na gornjem dijelu na slici) i mrežica se lako udubi pa treba biti nježan dok kod Lancome nema tog problema jer je mrežica čvršća i neće se udubiti ili izobličiti.
Što se tiče prekrivne moći, Lancome podloga daje značajnije bolje prekrivanje od A’Pieu. Zapravo, Lancome cushion ima nevjerojatno dobru pokrivnu moć za jedan cushion. Inače cushioni daju slabije do srednje prekrivanje dok se ovdje može nadograditi do jačeg. Izuzetna prekrivna moć mi je najbolja karakteristika Lancome cushiona. A’Pieu podloga daje slabo prekrivanje, zapravo više je namijenjena ujednačavanju i posvjetljenju tena. Svakako će biti potreban korektor da se prekriju nedostaci.
Tekstura A’Pieu podloge idealna je za moj ukus, nije niti malo masna, lagana je, ali gusta i onako “ljepljiva”. Već sam pisala da volim pudere i podloge takve teksture jer ona znači da bolje prianjaju uz kožu i daju prirodniji izgled. Također daje osjećaj svježine na licu. Tekstura Lancome Teint Idole Ultra cushiona me zaista najviše razočarala. Vrlo je lagana, ali vodenasta i nekako gotovo uljasta kod nanošenja. Zbog svega toga radi velike probleme kod postojanosti i ne izgleda prirodno na licu nakon par sati nošenja.
Efekt na licu je prilično različit, iako se s prolaskom sati slična stvar događa s obje podloge. Lancome podloga je uljaste, vodenaste teksture dok se nanosi, ali zatim poprima satenski finish na licu koji na neko vrijeme zaista lijepo izgleda. Ipak, ne djeluje prirodno, teška je na koži i vidljivo je da nosite podlogu. Gotovo da daje mastan osjećaj iako je izgled u početku polu mat. A’Pieu podloga daje puno prirodniji izgled (također zbog slabije prekrivne moći što mi se sviđa jer s onda ipak lagano i dalje vide neke karakteristike kože poput pjegica), lagana je na licu, osvježava kožu te daje divan blistav sjaj bez osjećaja masnoće.
Prelazimo na najbitniju i najproblematičniju stavku, postojanost. Obje podloge razočarale su u ovom dijelu. Lancome podloga odmah par minuta nakon nanošenja ulazi u sitne linijice. Unatoč tome, lijepo izgleda u prvih pola sata-sat vremena nošenja. Kasnije se formula jako ružno razdvaja, skuplja na određena područja, ostavljajući druga nepokrivenim, uvlači se u pore i linije Osjećaj na koži je jako mastan. Ono što me najviše razočaralo je da podloga samo stoji na površini kože, nimalo se ne stopi s kožom. Doslovno je dovoljno da samo dotaknete lice jagodicom prsta i podloga će skliznuti s kože. A’Pieu podloga je nešto bolja, ali također nakon više sati nanošenja, osobito ljeti, počne se skupljati u pore, odiže se od kože i ističe suhe dijelove. Također ako imate masnu ili mješovitu kožu, mastan sjaj će nakon par sati izbiti na kožu i neće izgledati lijepo. Jako ju je teško poslije popraviti, nadograditi dodatnim utapkavanjem proizvoda. Ipak, matirajući primer zaista pomaže i omogućuje bolju postojanost tijekom duljeg perioda.
(Lijevo Lancome, desno A’Pieu)
Još jedna stavka je iritacija kože i začepljenje pora. Lancome je opet jako razočarao. Za početak, alkohol je jako visoko u sastavu, a također tu je i parfem. Ja sam nakon svakog korištenja primijetila da mi je koža na obrazima jako isušena, čak i perutava mjestimično. Jako se trudim održati ju hidratiziranom i ne bih više stavila ovaj cushion na lice. Također, poslije svakog nošenja dobila sam sitne prištiće, gotovo trenutno. To znači da začepljuje pore. S druge strane, A’Pieu podloga ne stvara nikakve probleme već baš suprotno, hidratizira i osvježava kožu, ne začepljuje pore i kao da kožu smiruje tijekom cijelog perioda nošenja (aloe vera i čajevac).
Moja ocjena za Lancome Teint Idole Ultra cushion je 2/5, iako me odlična prekrivna moć iznenadila, a finish je u početku lijep, sve ostale karakteristike su jako loše, čak do toga da stvaraju probleme na koži. Očekivala sam puno više. A’Pieu Air Fit dobio je ocjenu 3.5/5 jer unatoč brojnim pozitivnim karakteristikama nije dovoljno postojan, iako se i to da popraviti uz dobar primer.
Naravno, hoće li vam ove podloge odgovarati ili ne ovisit će o vašem tipu kože. Primjerice, Foxy je bila vrlo zadovoljna ovim Lancome cushionom, moguće da ne odgovara mješovitoj i osjetljivoj koži kakva je moja. Svakako isprobajte u parfumeriji ako imate mogućnost prije kupnje.
Na kraju ove duge recenzije, recite mi biste li željele vidjeti još ovakvih usporedbi zapadnjačke i azijske kozmetike? Ili možda više recenzija proizvoda kojima nisam zadovoljna (zbog nedostatka vremena inače pokušavam pisati samo o onima koje bih vam preporučila jer sam zadovoljna)?
*Lancome cushion je PR proizvod